x
Menü
İçerik Menü

Altın ve Gümüş Hakkında?

ALTIN

Altın dünya tarihinde en değerli madenlerden biri olarak yerini almaktadır. Geçmiş tarihte ve bugün devlet yönetimlerinde gücün ve zenginliğin göstergesi olmuştur. Çünkü devlet kasasında ne kadar çok Altın varsa o ülke o kadar zengin ve güçlü demektir. Devletlerin gelişmişliği kasasındaki Altın miktarı ile orantılıdır. Çünkü bu Altını kazanmak için ilk önce bilgi, teknoloji ve üretim yapmanız gerekir. Birde kazandığınız Altınları korumak için silah gücüne sahip olmanız lazım. Aslında bu durum Devletlerde ve İnsanlarda geçmişte veya günümüzde aynen bu şekilde devam ediyor. Altın insanların’ da önemli bir yatırım aracıdır. Bayanlar narin yapıları itibariyle, Daha Güzel, Şık ve Zarif görünmek için, ayrıca zarar etmeyen bir maden olduğu için Altını daha çok tercih ederler. Altın hakkında herkesin bildiği, fakat tekrar söylemenin faydalı olacağı bir söz “ Altın hiçbir zaman aldığınız fiyatın aşağısına düşmez “ yani alan her zaman karlıdır.

GÜMÜŞ

Gümüşte dünya tarihinde değerli madenlerden biri olduğu, Fakat her zaman’ da Altının gölgesinde kaldığı gerçeği doğrudur. Eski zamanlarda Padişahların ve Kralların zehirlenmeye karşı önlem almak için yemek kaşığı olarak kullandığı ve saraylarda, köşklerde süs eşyaları olarak, görkemli ve ihtişamlı görünmek için kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde evlerimizde süs eşyası olarak, ayrıca son zamanlarda sağlık alanında Gümüş suyunun çocuk gelişimi ve bazı hastalıklarla alakalı kullanıldığı ve teknolojik ürünlerde iletkeni daha güçlü olduğu için cep telefonu, Bilgisayar vb. ürünlerde‘ de kullanıldığı biliniyor. Gümüş kullanımı son zamanlar Altın fiyatlarının aşırı artmasından dolayı İnsanları bu sektöre yönelmeye sevk etti. Bundan dolayı talepler artınca işçilik kalitesi’ de yükseldi. Bazı Gümüş Modellerinin işçiliği ve tasarım kalitesi Altın işçiliği ile aynı oldu. Çünkü verilen emek, harcanan zaman aynı, sadece işlenen maden farklı.

Günümüzdeki Kullanım Şekli

Altın ve Gümüş her ikisi‘ de değerli madenlerdir. Bunlara el emeği, göz nuru, emek ve işçilik katarak insanların cazibesini artırmakta bu işte yetişmiş Sanaatkar ustaların işidir. Altın kullanımı bayanlar arasın‘ da daha fazla iken, Gümüş kullanımı ise her iki tarafta biraz daha dengelidir. Örneğin; Bir kuyumcu mağazasının ürünleri % 95 oranın‘ da bayanlara hitap ederken, sadece % 5 civarında erkeklere yöneliktir. Gümüş Mağazaların‘ da bu oran % 60 Bayanlara, % 40 Erkekleredir. Gümüş kullanım oranının ülkemizde yüksek olmasının nedenlerinden biri‘ de İslami açıdan Altın kullanmanın Erkekler‘ de haram olması, Gümüş kullanmanın ise Sünnet olmasıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.